Powrót do listy artykułów
Bezpieczny kredyt 2% – czy to szansa dla młodych na kupno własnego M?

Zakup własnego mieszkania to ogromny wydatek, na który wiele osób nie może sobie pozwolić. Ostatnich wzrost cen produktów i usług, ogromna inflacja, a także wzrost stóp procentowych spowodowały, że młodzi obecnie coraz rzadziej i z dużą dozą nieśmiałości podchodzą do zakupu własnego M. W podjęciu decyzji o zakupie własnego mieszkania może jednak pomóc nowy program dopłat rządowych do zakupu pierwszej nieruchomości. Chodzi oczywiście o Bezpieczny Kredyt 2%.

Jakie obowiązują zasady, aby uzyskać kredyt na preferencyjnych warunkach?

Kredyt 2% – kto może z niego skorzystać?

Aby skorzystać z rządowego programu, konieczne jest spełnienie kilku warunków.

Skorzystać z niego będą mogły osoby, które:

  • Nie ukończyły 45 lat;
  • Nie posiadały w przeszłości mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Kredyt będzie można zaciągnąć z małżonkiem lub rodzicami. Wystarczy, że tylko jedna osoba spełni warunek braku własności nieruchomości w przeszłości.

Jakie nieruchomości podlegają dofinansowaniu?

Tutaj w zasadzie nie ma większych ograniczeń, ponieważ dofinansowaniu polegają zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Oprócz tego program obejmuje także budowę domów prowadzoną systemem gospodarczym, a także zakup działki budowlanej w celu budowy domu jednorodzinnego w przyszłości.

Program Bezpieczny Kredyt 2% nie określa także maksymalnej wartości kupowanej nieruchomości. Znaczenie tutaj ma wysokość wkładu własnego. Program określa jednak maksymalną wartość kredytu. W przypadku singla maksymalna wysokość kredytu wyniesie 500 000 zł. Jeśli do kredytu przystąpią małżonkowie lub rodziny z dzieckiem — limit będzie podniesiony do 600 000 zł.

Dopłata do kredytu — ile wyniesie?

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. W trakcie trwania dopłaty rata kredytu będzie dostępna tylko w formie raty malejącej. Rata malejąca charakteryzuje się tym, iż w każdej racie jest równa wartość kapitału, a zmniejsza się wartość odsetek. Miesięczne raty będą więc wyższe od raty równej, ale dzięki temu kredyt hipoteczny będzie spłacany szybciej. Dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat. Po upływie 10 lat raty będą liczone według standardu określonego w umowie kredytowej, tzn. oprocentowanie będzie sumą stawki WIBOR i marży banku, lub wedle stawki oprocentowania stałego, które bank zaproponuje kredytobiorcy przed samym końcem bezpiecznego kredytu. Cały okres spłaty kredytu będzie mógł być ustalony nawet na 35 lat.

Kredyt 2% – kiedy rządowy program zacznie obowiązywać?

Rządowy program powinien zacząć obowiązywać mniej więcej od 1 lipca 2023 r.