Powrót do listy artykułów
Czy warto kupić gotową spółkę z o.o.?

W dzisiejszych czasach wiele osób zastanawia się nad założeniem własnej działalności gospodarczej. Jednym z możliwych sposobów na rozpoczęcie takiej działalności jest kupno gotowej spółki z o.o. Czy jednak warto zdecydować się na takie rozwiązanie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Gotowa spółka z o.o. to mniej formalności

Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że kupno gotowej spółki z o.o. może być korzystne dla osób, które chcą szybko rozpocząć swoją działalność. Dzięki temu nie trzeba czekać na założenie nowej spółki, co może trwać kilka tygodni lub nawet miesięcy. Gotowa spółka pozwala na rozpoczęcie działalności od razu po jej zakupie.

Kupując gotową spółkę z o.o., otrzymujemy również pewne gwarancje. Przede wszystkim, spółka ta została już zarejestrowana i posiada NIP, REGON oraz KRS. Oznacza to, że nie trzeba martwić się o formalności związane z rejestracją nowej spółki. Dodatkowo spółka ta ma już swoją historię, co może być korzystne przy ubieganiu się o kredyty czy leasingi.

A co z ewentualnymi długami?

Należy jednak pamiętać, że kupując gotową spółkę, kupujemy ją w stanie, w jakim się znajduje. Oznacza to, że jeśli spółka ma długi lub problemy finansowe, to kupujący przejmuje również te problemy. Dlatego przed podjęciem decyzji o kupnie gotowej spółki, należy dokładnie przeanalizować jej sytuację finansową i zrobić odpowiednie badania i analizy.

Kupując gotową spółkę z o.o., musimy również liczyć się z wyższymi kosztami niż w przypadku rejestracji nowej spółki. Gotowa spółka jest już bowiem zarejestrowana, co oznacza, że ponosimy koszty związane z zakupem spółki, a także dodatkowe koszty związane z jej przepisaniem na nowego właściciela oraz zmianami w umowie spółki.

Zalety kupna gotowej spółki z o.o.

Do najważniejszych zalet kupna gotowej spółki z o.o., należą:

Rozwiązanie zakupu gotowego podmiotu charakteryzuje się wieloma pozytywnymi aspektami prowadzenia biznesu, najważniejszymi z nich są:

  • Natychmiastowa gotowość do zarządzania po zakupie;
  • Skuteczność dla pozyskiwania dofinansowań, subwencji państwowych, a także kredytów dzięki stażowi lub historii;
  • Zapewnienie wzrostu wiarygodności u kontrahentów;
  • Posiadanie nadanych KRS, NIP, REGON, VAT;
  • Możliwość przejęcia podmiotu z kontem bankowym lub z konkretną koncesją.

Gotowa spółka z o.o. – podsumowanie

Podsumowując, warto kupić gotową spółkę z o.o., jeśli chcemy szybko rozpocząć działalność i uniknąć formalności związanych z rejestracją nowej spółki. Należy jednak dokładnie przeanalizować sytuację finansową spółki oraz liczyć się z wyższymi kosztami. Kupując gotową spółkę, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże nam dokładnie przeanalizować sytuację spółki i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.