Czym jest i jak działa cesja wierzytelności?
Cesja wierzytelności jest niczym innym jak rodzajem umowy cywilnoprawnej. Dzięki jej zawarciu wierzyciel może przekazać uprawnienia do wierzytelności innemu podmiotowi — osobie fizycznej lub prawnej. Stronami umowy cesji są cedent, czyli dotychczasowy właściciel uprawień oraz cesjonariusz, którym jest ich nowy nabywca. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, na czym polega cesja wierzytelności.
Cesja wierzytelności w przepisach
Zgodnie z art. 509 Kodeksu cywilnego, wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością na nabywcę przechodzą wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.
Cesja wierzytelności z praktycznego punktu widzenia
Cesja wierzytelności, potocznie zwana także sprzedażą długów w dużym uproszczeniu, polega na przekazaniu wszelkich praw i obowiązków związanych z długiem na inny podmiot. Cedując dług na inny podmiot, wierzyciel (cedujący) pozbywa się go. Przejmuje go natomiast cedent. Tym samym wchodzi więc we wszystkie prawa wynikające ze stosunku między dłużnikiem a zbywcą wierzytelności.
Przedmiotem cesji mogą być wszystkie wierzytelności zgodne z przepisami prawa, także przedawnione czy zabezpieczone — zastawem, zastawem rejestrowym czy hipoteką.
Zmiana wierzyciela a dłużnik
Dłużnik jest podmiotem, który w zasadzie nie uczestniczy w całej „transakcji”. Często bywa też tak, że nawet nie ma świadomości, że jego dług został „sprzedany”. Umowa cesji zawierana jest pomiędzy aktualnym a przyszłym wierzycielem.
Niezbędne elementy umowy cesji
Jak każda inna umowa, także i ta, dla swej ważności powinna zawierać pewne, stałe elementy. Należą do nich:
- Data oraz miejsce zawarcia dokumentu;
- Dane stron zawierających umowę – cedującego i cedent;
- Szczegółowy opis wierzytelności wraz ze stosunkiem prawnym;
- Określenie momentu przeniesienia wierzytelności wraz z jej ceną;
- Strony powinny zawrzeć w niej także informację o tym, która z nich dopełni obowiązek poinformowania dłużnika o poinformowaniu go o zmianie wierzyciela;
- Załącznik dokumentu, z którego wynika powstanie wierzytelności.