Powrót do listy artykułów
Czym jest profil zaufany?

Wraz z postępującym procesem cyfryzacji, polscy obywatele już od dłuższego czasu mogą korzystać w profilu zaufanego. Jest to niewątpliwie innowacyjne i bardzo atrakcyjne rozwiązanie, które umożliwia załatwienie wielu urzędowych spraw online. Czym jest, co umożliwia i jakie ma zalety profil zaufany? O tym w dzisiejszym wpisie.

Profil zaufany – czym jest?

W dużym uproszczeniu jest on podpisem elektronicznym. Opisując go dokładniej, wskazać należy, że jest to metoda, która umożliwia potwierdzenie tożsamości w systemach elektronicznej administracji. Złożony podpis, potwierdzony profilem zaufanym może zastapić podpis własnoręcznych w wielu urzędowych wnioskach.

Jak założyć profil zaufany?

Nic prostszego. Wybór dostępnych opcji uzależniony jest jednak w dużej mierze od tego, czy posiadasz narzędzia umożliwiające Ci zrobienie tego szybko i całkowicie online. Jeżeli ich nie posiadasz, konieczna będzie wizyta w urzędzie lub rozmowa online z urzędnikiem.

Profil zaufany, całkowicie online, można założyć poprzez:

  • konto w systemie banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego,
  • kwalifikowany podpis elektroniczny.

Dla kogo?

Dla każdej osoby, która ma numer PESEL. Co więcej, usługa jest całkowicie bezpłatna, a profil zaufany uzyskujemy niemal od razu po złożeniu wniosku.

Korzyści posiadania profilu zaufanego

Daje on możliwość załatwienia szeregu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Jest to bardzo atrakcyjna opcja, w końcu – kto lubi stać w urzędach?

Portalami, które umożliwiają załatwienie spraw z użyciem opisywanej metody potwierdzania tożsamości są m.in.:

  • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) — gdy np. chcesz złożyć wniosek o dowód osobisty lub złożyć odwołanie od decyzji administracyjnej,
  • Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) — za jej pośrednictwem pożesz m.in. umówić się na wizytę w placówce ZUS czy wysłać różnego rodzaju wnioski,
  • Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG) — pozwala m.in. na założenie działalności gospodarczej.

Termin ważności

Profil zaufany jest ważny przez 3 lata. Oczywiście jego okres ważności można wydłużyć i to bez wychodzenia z domu. Jak to zrobić?

KROK 1

Zaloguj się na swoje konto i z rozwijanej listy wybierz “profil zaufany”.

KROK 2

Kliknij w “mój profil zaufany” i wybierz “szczegóły profilu”.

KROK 3

Naciśnij na “przedłuż ważność”.

KROK 4

Jeżeli Twój adres e-mail i numer telefonu są aktualne, wybierz “potwierdź dane”.

KROK 5

To czas na wpisanie kodów autoryzacyjnych. Pierwszy zostanie Ci wysłany na potwierdzony w kroku nr 4 adres e-mail. Drugi otrzymasz w wiadomości SMS na podany wcześniej numer telefonu.

UWAGA! Jeżeli do profilu zaufanego logujesz się za pośrednictwem banku, autoryzacji wówczas dokonasz za pomocą logowania do banku.

To tyle. Po dokonaniu wszystkich wyżej wskzanych kroków, ważność profilu zaufanego powinna zostać z powodzenie przedłużona o kolejne 3 lata.