Powrót do listy artykułów
Elektroniczne założenie spółki, czyli parę słów o systemie S24

Kilka lat temu możliwe stało się elektroniczne założenie spółki. Służy do tego internetowy system S24 Ministerstwa Sprawiedliwości. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale nie pozbawiono go ograniczeń.

Podstawy działania systemu S24

Pierwsze, co należy zrobić, to założyć konto w systemie S24. W tym celu trzeba podać adres e-mail i wybrane hasło, a następnie autoryzować profil podpisem kwalifikowanym lub Profilem Zaufanym ePUAP.

W tym przypadku zdecydowanie prościej uruchomić Profil Zaufany ePUAP, niż zamawiać w wyznaczonej instytucji podpis kwalifikowany. Profil można założyć przez dedykowaną stronę internetową, co wymaga jednak wizyty w wybranym urzędzie, celem potwierdzenia swojej tożsamości. Łatwiejsza wersja to założenie profilu przez system bankowości elektronicznej – wówczas to bank zdalnie potwierdza tożsamość.

Mając już Profil Zaufany ePUAP, po zalogowaniu możemy do swojego konta w systemie dodać przedsiębiorstwo. Dawniej były to pojedyncze formy organizacyjno-prawne, za to dziś mamy do wyboru długą listę form organizacyjno-prawnych. Znajdują się tam np. fundacje czy spółdzielnie. Co tyczy się samych spółek, wyróżniono tam:

  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Prosta spółka akcyjna
  • Spółka jawna
  • Spółka komandytowa
  • Spółka akcyjna
  • Spółka europejska
  • Spółka komandytowo-akcyjna
  • Spółka partnerska

Elektroniczne założenie spółki

To, jak szczegółowo wygląda elektroniczne założenie spółki, zależy od wybranej formy organizacyjno-prawnej. Dalsze rozważania oprzemy na jednej z najbardziej popularnych, tj. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

W systemie należy podać podstawowe dane spółki i załączyć kilka dokumentów. Część z nich bazuje na dostępnych w S24 wzorcach, a inne należy przygotować samodzielnie i załączyć w formie skanów.

Najważniejszy dokument to umowa spółki, stanowiąca podstawę dla istnienia samej spółki, jak i dla wszystkich kolejnych czynności czy dokumentów.

Te dokumenty to m. in. oświadczenie o wniesieniu kapitału zakładowego i oświadczenie czy spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu właściwych przepisów. To tutaj najbardziej przyda się pomoc profesjonalisty. Wszystko dlatego, że nie każdy dokument ma swoje wzorce w systemie S24. Niektóre z nich trzeba przygotować od podstaw, jednak w taki sposób, by odpowiadało to obowiązującym przepisom i wymogom co do treści tych dokumentów. Istotne znaczenie ma też to, kto powinien podpisać poszczególne dokumenty. To elementy, w których łatwo popełnić błąd, pierwszy raz mając do czynienia z rejestracją podmiotu w systemie S24. Błąd może skutkować wydłużeniem całego procesu, jako że sąd wezwie do uzupełnienia ewentualnych braków. W skrajnych przypadkach nie każdy brak da się uzupełnić, załączając odpowiedni dokument do systemu S24. Wtedy trzeba zrobić to w formie tradycyjnej do właściwego wydziału KRS. W ten sposób maksymalizuje się ryzyko, że dalsze postępowanie rejestrowe będzie prowadzone również w formie tradycyjnej, a nie elektronicznej. Praktycznie przekłada się to nawet na kilka miesięcy oczekiwania na rejestrację spółki – zamiast kilku dni.

Zwieńczeniem wypełniania dokumentów będzie wniosek o rejestrację podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji spółki trzeba podpisać podpisem kwalifikowanym lub Profilem Zaufanym ePUAP. Kto powinien to zrobić, zależy od pełnionej w spółce funkcji.

Ostatni etap to opłacenie wniosku o rejestrację spółki. Można to zrobić zdalnie. Wówczas wniosek wraz z załącznikami automatycznie trafia do wskazanego we wniosku sądu rejestrowego.

Elektroniczna rejestracja spółki – plusy

Niewątpliwie elektroniczna rejestracja spółki ma wiele plusów. Mowa tutaj przede wszystkim o możliwości zarejestrowania spółki całkowicie zdalnie. To rozwiązanie zwykle okazuje się też tańsze i szybsze niż w formie tradycyjnej, u notariusza. Założenie spółki przez system S24 zamiast kilku miesięcy trwa kilka dni. Znane są nawet przypadki, gdy spółkę z powodzeniem udało się zarejestrować w mniej niż 24 godziny.

Elektroniczne założenie spółki – minusy

Choć system S24 wiele ułatwia, to nie pozbawiono go wad. Podstawowa to możliwość wniesienia do spółki jedynie wkładów pieniężnych. Przy tradycyjnej rejestracji opcji pojawia się więcej – można bowiem do spółki wnieść choćby know-how, ruchomości czy nieruchomości. W dobie powszechnej informatyzacji, mniejszą dolegliwością, ale mimo wszystko aktualną, będzie też konieczność utworzenia Profilu Zaufanego ePUAP, o czym szerzej pisaliśmy wcześniej.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że rejestracja spółki przez system elektroniczny to sposób szybszy, tańszy i intuicyjny, który możemy przeprowadzić znajdując się tam, gdzie nam wygodnie – w domu czy na wakacjach. Dzięki temu prowadząc spółkę przez kilka lat, może całkowicie ominąć nas konieczność udawania się do sądów, urzędów skarbowych czy ZUS, jako że tam też większość spraw załatwimy zdalnie. Dziś to przewagi, które zdecydowanie dominują nad ewentualnymi wadami rejestracji spółki w systemie S24.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na naszego bloga i napisz do nas!

Źródła informacji: Inf. własna, https://ems.ms.gov.pl
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com