Konsolidacja długów — na czym polega?
Konsolidacja zobowiązań finansowych może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają wiele długów. Przy dłużej ilości zobowiązań finansowych wysokość comiesięcznych rat potrafi przytłoczyć. W takiej sytuacji warto przemyśleć konsolidację długów. Czym dokładnie jest i kto może z niej skorzystać? O tym poniżej.
Czym jest konsolidacja kredytów?
Konsolidacja kredytu jest po prostu wzięciem nowego kredytu na spłatę pozostałych zobowiązań finansowych. W pierwszej chwili brzmi nielogicznie, prawda? Otóż nie do końca.
Choć oczywiście jest to kolejne zobowiązanie finansowe i warto przed podjęciem decyzji o konsolidacji, porządnie ją rozważyć, może być ono wyjściem ze spirali zadłużenia.
W zamian za kilka rat spłacanych wcześniej kredytobiorca po skonsolidowaniu swoich zobowiązań płaci tylko jedną. Niekiedy jest ona nawet niższa od łącznej wartości poprzednich zobowiązań. Najczęściej nie wynika to jednak z tego, że nowe zobowiązanie finansowe jest rozłożone na większą liczbę rat. Może to zdecydowanie ułatwić regularną spłatę rat osobom, które dotychczas miały z tym problem.
Czy zdolność kredytowa ma wpływ na konsolidację kredytów?
Ubiegając się w banku o jakikolwiek produkt, jego jednym z pierwszych kroków jest sprawdzenie zdolności kredytowej wnioskodawcy. Należy pamiętać, że jak zostało wspomniane powyżej — konsolidacja jest tak naprawdę nowym zobowiązaniem finansowym. Oznacza to, że w przypadku chęci skonsolidowania swoich zobowiązań pieniężnych — musimy liczyć się z tym, że bank sprawdzi naszą zdolność do regularnej spłaty rat.
Konsolidacja a BIK
Podczas weryfikowania zdolności kredytowej, bank sprawdza także BIK wnioskodawcy. Zatem, aby móc skorzystać z konsolidacji kredytu w banku, najczęściej trzeba mieć pozytywną historię kredytową w BIK. Ta sama sytuacja dotyczy baz BIG.