Powrót do listy artykułów
Konsolidacja długów — na czym polega?

Konsolidacja zobowiązań finansowych może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają wiele długów. Przy dłużej ilości zobowiązań finansowych wysokość comiesięcznych rat potrafi przytłoczyć. W takiej sytuacji warto przemyśleć konsolidację długów. Czym dokładnie jest i kto może z niej skorzystać? O tym poniżej.

Czym jest konsolidacja kredytów?

Konsolidacja kredytu jest po prostu wzięciem nowego kredytu na spłatę pozostałych zobowiązań finansowych. W pierwszej chwili brzmi nielogicznie, prawda? Otóż nie do końca.

Choć oczywiście jest to kolejne zobowiązanie finansowe i warto przed podjęciem decyzji o konsolidacji, porządnie ją rozważyć, może być ono wyjściem ze spirali zadłużenia.

W zamian za kilka rat spłacanych wcześniej kredytobiorca po skonsolidowaniu swoich zobowiązań płaci tylko jedną. Niekiedy jest ona nawet niższa od łącznej wartości poprzednich zobowiązań. Najczęściej nie wynika to jednak z tego, że nowe zobowiązanie finansowe jest rozłożone na większą liczbę rat. Może to zdecydowanie ułatwić regularną spłatę rat osobom, które dotychczas miały z tym problem.

Czy zdolność kredytowa ma wpływ na konsolidację kredytów?

Ubiegając się w banku o jakikolwiek produkt, jego jednym z pierwszych kroków jest sprawdzenie zdolności kredytowej wnioskodawcy. Należy pamiętać, że jak zostało wspomniane powyżej — konsolidacja jest tak naprawdę nowym zobowiązaniem finansowym. Oznacza to, że w przypadku chęci skonsolidowania swoich zobowiązań pieniężnych — musimy liczyć się z tym, że bank sprawdzi naszą zdolność do regularnej spłaty rat.

Konsolidacja a BIK

Podczas weryfikowania zdolności kredytowej, bank sprawdza także BIK wnioskodawcy. Zatem, aby móc skorzystać z konsolidacji kredytu w banku, najczęściej trzeba mieć pozytywną historię kredytową w BIK. Ta sama sytuacja dotyczy baz BIG.