Powrót do listy artykułów
Kredyt hipoteczny – jak wygląda procedura jego uzyskania?

Nie oszukujmy się, sytuacja, w której ktoś ma wystarczające środki finansowe na kupno własnej nieruchomości bez kredytu, raczej nie zdarza się często. Wiele młodych osób, które decydują się na kupno własnej nieruchomości, po prostu idzie do banku, żeby uzyskać kredyt hipoteczny. Proces jego uzyskiwania jest dosyć żmudny i dosyć skomplikowany, dlatego warto za wczasu wiedzieć na co mniej więcej powinniśmy się nastawić, chcąc ubiegać się o kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

Wiele osób, zanim sprawdzi swoją zdolność kredytową, najpierw szuka wymarzonej nieruchomości. Nie warto robić tego w tej kolejności, z bardzo prostego powodu. Nie wiedząc na co dokładnie nas stać, kiedy dojdzie do obliczania zdolności kredytowej przez bank, możemy się zawieść. Może okazać się tak, że nieruchomość, którą znaleźliśmy, znacznie przekracza naszą zdolność kredytową, a wtedy kredyt hipoteczny trzeba będzie odsunąć na bok i poczekać, aż nasz sytuacja finansowa ulegnie poprawie.

Warto także pamiętać, że obecnie, przy braniu kredytu hipotecznego, konieczne jest uiszczenie wkładu własnego dla banku. Obecnie banki wymagają zazwyczaj 10-20%.

Wybór nieruchomości i przygotowanie ofert kredytu

Wybór nieruchomości niekiedy bywa sporym wyzwaniem. Musimy zdecydować na co chcemy przeznaczyć, niemałe przecież, pieniądze. Mieszkanie, dom, działka, rynek pierwotny, a może wtórny? Wybór jest ogromny. Należy także pamiętać o uwzględneniu kosztów ewentualnego remontu, którego to koszty, kredyt hipoteczny także może objąć.

Kiedy wymarzona nieruchomość tylko czeka na jej zakup, powinniśmy zrobić rozeznanie i wybrać odpowiednią, dopasowaną do nas ofertę kredytu hipotecznego. Podczas jej wyboru, warto patrzyć długoterminowo. Oferta powinna być dla nas korzystna nie tylko w momencie brania kredytu, ale także w przyszłości.

Umowa przedwstępna

Tutaj w zasadzie zaczyna się cała transakcja. Celem podpisania umowy przedwstępnej jest zabezpieczenie obu stron umowy. Wiąże się to także z zapłatą zadatku lub zaliczki. W umowie przedwstępnej zawarte powinny być informacje o przedmiocie umowy, docelowej dacie sprzedaży, cenie, wysokości zadatku lub zaliczki oraz innych kwestiach ustalonych indywidualnie między stronami. Forma aktu notarialnego nie jest tu wymagana.

Kredyt hipoteczny – dokumenty do wniosku kredytowego i złożenie ich do banku

Ten krok wymaga dużej skrupulatności. Dokumentów jest dużo i łatwo któryś z nich pominąć. Oprócz samego wniosku kredytowego należy przygotować mnóstwo dokumentów potwierdzających rodzaj i wysokość zarobków oraz dokumenty dotyczące kupowanej nieruchomości.

Kiedy wniosek jest gotowy, a dokumenty skompletowane, należy złożyć je w wybranych bankach. Trafią one do analityka, który podejmie decyzję dotyczącą udzielenie kredytu hipotecznego. Czas oczekiwania na wydanie decyzji kredytowej wynosi około 21 dni.

Przeniesienie własności nieruchomości

Po otrzymaniu z banku pozytywnej decyzji o możliwości udzielenia kredytu hipotecznego i podpisaniu umowy kredytowej, to właściwy czas na podpisanie ostatecznej umowy sprzedaży nieruchomości.

Wypłata kredytu hipotecznego

Po sfinalizowaniu transakcji zakupu nieruchomości, dokumenty to potwierdzające należy dostarczyć do banku. Chodzi więc o wszelkie dokumenty wymienione w umowie kredytu. Jednym z nich jest potwierdzenie ubezpieczenia nieruchomości. Wymaga tego każdy bank. Na wypłatę kredytu hipotecznego czeka się zazwyczaj kilka dni.

Księgi wieczyste i hipoteka

Nie można zapomnieć o dokonaniu do księgi wieczystej wpisu o nowym właścicielu i ustanowionej na rzecz banku hipotece. Odbywa się to po zawarciu umowy kredytowej. Najczęściej jednak, robi to za nas notariusz, podczas podpisywania aktu notarlanego w przedmiocie przeniesienia własności nieruchomości. Notariusz zajmuje się wówczas zarówno wpisaniem do księgi wieczystej nieruchomości nowego właściciela, jak i też wpisem hipoteki na rzecz banku.