Powrót do listy artykułów
Spółka z o.o. – wady i zalety

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (skrót sp. z o.o.) to obok jednoosobowej działalności gospodarczej (skrót JDG) najbardziej popularna forma prowadzenia przedsiębiorstwa w Polsce. Najczęściej wymienianą zaletą spółki z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność finansowa. Rejestracja spółki wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami, które trzeba poznać przed podjęciem decyzji o wyborze prawnej formy swojej firmy.

Jak założyć spółkę z o.o.

Zakładanie spółek to proces, który nie zawsze wygląda tak samo. W prostych przypadkach, gdzie wystarczą uniwersalne zapisy w umowie, rejestracja może odbywać się online za pomocą systemu S24. Jeżeli sytuacja jest bardziej skomplikowana i należy stworzyć indywidualne zapisy w umowie, to konieczny będzie nadzór notariusza.

Czas oczekiwania na rejestrację

Jeżeli rejestracja spółki z o.o. odbywa się przy pomocy aktu notarialnego, to czas oczekiwania na otwarcie firmy może wynosić nawet miesiąc. Jest to bardzo długo, szczególnie w porównaniu z JDG, gdzie zakładanie firmy trwa zaledwie jeden dzień.

Z drugiej strony, jeżeli wystarczy rejestracja przez internet w systemie S24, to cały proces zostanie ukończony w kilka dni – a w niektórych przypadkach możliwe jest nawet, aby uruchomić spółkę w jeden dzień. System S24 daje współwłaścicielom mniejszą elastyczność niż akt notarialny, ale jeżeli priorytetem jest czas, to jest to najlepsza opcja.

Koszty

Rejestracja spółki za pomocą aktu notarialnego to obecnie koszt 600 zł, w tym 500 zł za wpis i 100 zł opłaty za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Opłata notarialna obliczana jest na podstawie wysokości kapitału. Zakładanie spółek przez internet jest tańsze – opłata za wpis to jedyne 250 zł, plus 100 zł za wpis do MSiG. W obu przypadkach, jeżeli wnioski składa pełnomocnik, należy doliczyć 17 zł opłaty skarbowej za pełnomocnictwo.

Oprócz kosztów związanych z rejestracją wspólnicy muszą zapewnić wkład własny (kapitał spółki z o.o.) w wysokości co najmniej 5000 zł. W przypadku rejestracji przez system S24 muszą to być środki pieniężne, natomiast podpisując umowę u notariusza, wkład może być wniesiony w formie niepieniężnej (np. jako nieruchomość lub maszyny).

Odpowiedzialność finansowa

Wspólnicy spółki z o.o. odpowiadają za zobowiązania firmy wyłącznie do wysokości wniesionego wkładu własnego. Jest to główny powód, dla którego zakładanie spółek w Polsce jest tak popularne. Dla porównania w JDG właściciele odpowiadają za działalność całym swoim prywatnym majątkiem i nie ma od tego odstępstwa.

ZUS i podatki

Opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne i odprowadzanie podatków są zmorą wielu przedsiębiorców. Dlatego prowadzenie księgowości firmowej to nie tylko dbałość o bieżące rozliczenia, ale także nieustanna optymalizacja opłat – korzystanie z ulg, wybór preferencyjnych stawek podatkowych i odliczanie kosztów. Jak to wygląda w sp. z o.o.?

Firma bez ZUS

Wspólnicy wieloosobowych spółek z o.o. nie są zobligowani do odprowadzania składek ZUS – ani za siebie, ani za firmę. Niestety samodzielne prowadzenie spółki z o.o. podobnie jak jednoosobowej działalności gospodarczej narzuca ten obowiązek. Z tej perspektywy korzystniejsza jest rejestracja spółki ze wspólnikiem.

Podwójne opodatkowanie

Jedną z obaw przed założeniem spółki z o.o. jest podwójne opodatkowanie. Wspólnicy muszą się liczyć z podatkiem CIT od zysku spółki, a następnie podatkiem PIT odprowadzanym od wypłacanej im dywidendy.

Są jednak inne formy pozyskiwania pieniędzy ze spółki, stanowiące koszt i obniżające wysokość podatków. Więcej informacji na ich temat znajdziesz w naszym artykule: Jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o.

Prowadzenie księgowości

Spółka z o.o. narzuca obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Jest to znacznie bardziej angażujące niż uproszczona metoda rozliczenia np. w przypadku JDG, dlatego wiąże się z wyższymi kosztami. Z drugiej strony rzetelnie prowadzone księgi przedstawiają faktyczną kondycję finansową firmy, co stanowi solidną podstawę do podejmowania kluczowych dla spółki decyzji.