Powrót do listy artykułów
Zawieszenie działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej firmy jest angażujące. Nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Niekiedy potrzebna jest chwilowa przerwa, aby móc “wrócić” i działać ze zdwojoną siłą. Prowadząc działalność gospodarczą, niestety nie zawsze nie możemy sobie pozwolić na długi urlop jak w przypadku pracy na etat. Zdarzają się więc sytuacje, w których potrzebne będzie zawieszenie działalności gospodarczej. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy szczegóły dotyczące tego tematu.

Czym jest zawieszenie działalności gospodarczej i kiedy można to zrobić?

Zawieszenie działalności gospodarczej to po prostu przerwa w jej prowadzeniu. Należy podkreślić, że powód zawieszenia może być absolutnie dowolny. Mogą to być chwilowe problemy finansowe, przyczyny prywatne czy po prostu rozważania nad powrotem do pracy na etacie. Bez względu na powód, okres zawieszenia nie może być krótszy niż 30 dni. Nie ma natomiast górnej granicy — firma może być zawieszona tak długo, jak tylko chcesz. Co również warto wiedzieć — działalność gospodarczą można zawiesić niezliczoną ilość razy. Nie obowiązują tu żadne limity.

Jakie korzyści daje zawieszenie działalności gospodarczej?

Oprócz tej podstawowej korzyści, czyli zyskania czasu na załatwienie swoich spraw, dla których podjęliśmy decyzję o zawieszeniu działalności gospodarczej, są także inne plusy. Decyzja ta wiąże się także z brakiem konieczności opłacania składek ZUS oraz podatku dochodowego. Nie trzeba także składać deklaracji ZUS ani VAT.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

To bardzo proste. Wystarczy wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek, aby poinformować o swojej decyzji CEIDG. Wniosek można złożyć osobiście, przez Internet, albo wysłać go za pośrednictwem poczty tradycyjnej.

Co można robić w trakcie zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej?

Choć, naturalnie, zawieszając działalność gospodarczą, nie można jej prowadzić i uzyskiwać z jej prowadzenia żadnych korzyści finansowych, to jednak nie oznacza, że trzeba ją pozostawić samej sobie i na okres zawieszenie o niej zapomnieć.

Oto lista czynności, które można wykonywać w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej: 

  • czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów – np. najem lokalu do prowadzenia działalności;
  • przyjmowanie należności i regulowanie zobowiązań, powstałych przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  • zbywanie własnych środków trwałych i wyposażenia;
  • ma się prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalności gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  • można zostać poddanym kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców;
  • można powołać albo odwołać zarządcę sukcesyjnego.